Покупката на нов автомобил винаги е очакван и приятен момент за собственика. Заедно с покупката на желаното превозно средство, собственикът получава едновременно нова грижа: поддържане на естетическия външен вид на автомобила и неговите експлоатационни свойства в оригиналния му вид. Без внимателна и подходяща грижа дори изключително скъпа и луксозна  кола ще се превърне в неуважавана и незначителна такава, или обикновена купчина метални отпадъци, която по-късно ще бъде трудно да се продаде дори на вторичния пазар на изгодна цена. Всеки автомобил, независимо от състоянието му, при редовна употреба претърпява износване, което може да бъде сведено до минимум чрез правилна и редовна грижа за автомобила. В тази статия ще разгледаме правилата за грижа за автомобила, които всеки собственик на автомобил може да изпълни сам, а редовното им спазване ще удължи живота на автомобила, както от естетическа, така и от оперативна позиция.

Грижа за купето на автомобила

Купето на автомобила или външната му обвивка е частта от автомобила, която определя първото впечатление от автомобила, е най-податлива на повреди по време на шофиране, износване, неблагоприятни фактори на околната среда и атмосферни условия. Пътувания сред природата, работа на автомобила в горска местност или в градски условия по пътища, където се използват специфични разтвори или смеси за почистване на лед през зимата – всичко това оставя неприятен отпечатък върху автомобила. Неблагоприятните фактори се проявяват върху каросерията под формата не само на намаляване на блясъка и влошаване на цвета на новата боя, но и под формата на чипове, драскотини, появата на корозивни сегменти с по-нататъшно прогресиране до ръжда. Можете да избегнете неблагоприятен изход за колата и себе си, като редовно се грижите за тялото на автомобила, докато това може да се направи както чрез доста скъпи услуги, така и със собствените си ръце, без значителни финансови разходи. Популярни и ефективни лайфхакове за грижа за автомобила, които са описани подробно в световната мрежа, могат да помогнат за запазване на първичната елегантност, блясък и шикозен външен вид на автомобила:

Извършвайте системно измиване на автомобила, с цялостно почистване на труднодостъпните и шевни сегменти, където най-често се натрупват мръсотия и влага. Струва си да измиете тялото без бързане, за предпочитане с топла вода, което ще намали риска от големи температурни промени, които се отразяват негативно върху боята на автомобила. За да подобрите качеството на процедурата, препоръчително е да използвате специални автомобилни шампоани, които по-ефективно ще се справят с натрупването на мръсотия, последвано от щателно изплакване и избърсване на автомобила.
В края на измиването е препоръчително да използвате специални инструменти, които позволяват висококачествена защита на боята от негативни фактори на околната среда, като ефективно предотвратяват появата на неоплазми под формата на ръжда и корозия. Собственикът ще може да закупи такъв инструмент във всеки магазин за автомобили, докато си струва да се даде предпочитание на стоки от доказани марки.
Редовно проверявайте тялото за наличие на корозивни зони, които лесно се отстраняват в началния етап със специални инструменти, докато в пренебрегвана форма те бързо се превръщат в ръжда с всички произтичащи от това последствия.
Грижата за купето на автомобила, по време на процеса на измиване, определя и необходимостта от почистване на стъклени повърхности, което често е трудна задача с появата на петна. Борбата с петна по стъкло може да се проведе ефективно с помощта на специално оборудване, предназначено за професионално почистване на стъклени повърхности. Като алтернатива можете да използвате ефективен домашен народен метод, като смесите топла вода с алкохол или амоняк – такова решение ще помогне за бързо и ефективно премахване на петна по стъкло. Когато почиствате прозорците, не забравяйте да измиете чистачките, без които предишната процедура би била безсмислена.

Чистият салон на автомобила е гаранция за комфорт и уют

Външният шикозен вид на колата, разбира се, е готин, модерен и представителен, но грижата за колата ще бъде непълна, ако не следвате нейното вътрешно пространство – интериора. Голяма част от времето водачът е зад волана, което го кара да разбере нюансите как правилно да се грижи за интериора на автомобила, така че да е приятно и удобно да бъде в него, както и процеса на управление на автомобила е удоволствие. От фабриката интериорът на автомобила се отличава с ненадминатия аромат на нов автомобил и зависи от всеки собственик да запази приятната му миризма и чистота, като можете да го направите сами, без помощта на професионалисти. За да направите това, достатъчно е да изучите елементарните правила за начинаещи шофьори, които помагат да разберете как да се грижите за колата за водача и тяхното прилагане ще помогне да поддържате интериора на кабината чист и подреден.

Контрол на техническото състояние на автомобила

Техническото състояние на автомобила определя експлоатационните му свойства, но не всеки собственик на автомобил може сам да извърши ремонт и поддръжка. Професионалният ремонт и поддръжка на нова машина често се извършва в специални сервизни центрове по време на гаранционния период или се извършва в обикновени сервизи, ако гаранционният срок вече е изтекъл. Наистина, намесата на лице, което няма познания в технологиите, спецификата на функционирането на важни компоненти и системи, може да завърши с неуспех, по-добре е да оставите тази част от услугата на професионалисти. Въпреки това, дори техническата страна на поддръжката на автомобила има нюанси, които всеки шофьор трябва да разбере. Контролът на техническото състояние на автомобила се състои в минимален аспект в редовна поддръжка в съответствие с разпоредбите на автомобилния производител, извършване на задължителна, планова диагностика на основните компоненти на автомобила. За да избегнете сериозни повреди, удължете експлоатационния период на автомобила, струва си систематично да следвате тези съвети за грижа за автомобила:

  • Следете нивото на маслото в двигателя, тъй като продължителността на живота на двигателя зависи от този показател.
  • Извършвайте планови смени на масла и работни течности във всички работещи агрегати в сервизите след изтичане на експлоатационния им срок.
  • За да следите чистотата на двигателното отделение, с появата на „петна“ с неизвестен произход, свържете се с експертите за съвет.
  • Следете здравето на спирачната система, в случай на най-малките неизправности, отстранете ги възможно най-скоро.
  • Редовно проверявайте критериите за налягане в гумите, както и следете степента на износване на гумата, сменяйте я при необходимост и според сезона.
    Проверявайте редовно функционирането на всички осветителни елементи и стопове.
  • Ако чуете скърцания, то вероятно имате проблем с хидравлична помпа, което означава, че трява да следите и за появата на подобни шумове.

Грижата за автомобила според техническите критерии включва не само наблюдение на работата на отделните му компоненти и системи, но и превантивни мерки по време на експлоатацията на автомобила. За да се намали вероятността от повреда, собствениците на автомобили трябва да спазват следните препоръки:

  • Избягвайте да шофирате по пътища с лошо качество на покритие, големи ями и дупки. Ако такава работа на машината е неизбежна, преодолейте лошите участъци от пътя компетентно, като се опитате да изложите елементите на окачването, шасито и трансмисията на минимални натоварвания.
  • Не управлявайте автомобила в екстремен режим: този стил на шофиране ускорява износването на важни компоненти на оборудването.
  • Спазвайте правилата на пътя, спазвайте рационален режим на шофиране с висока скорост – това ще помогне да се избегнат проблеми под формата на злополука с всички произтичащи от това последствия.