Сливиците са две лимфни тъкани, разположени от двете страни на гърлото. Те играят важна роля в имунната система, като действат като филтри, които улавят бактерии и вируси, навлизащи през устата и носа. Понякога обаче тези филтри могат да се задръстят с мъртви клетки, хранителни остатъци и бактерии, образувайки твърди образувания, познати като камъни в сливиците (тонзилолити).
Какво представляват камъните в сливиците?
Камъните в сливиците, наричани още тонзилолити, са малки бели или жълтеникави образувания, които се образуват в криптите (дупки) на сливиците. Те са съставени от калций, мъртви клетки, слуз и бактерии. Те могат да варират по размер – от дребни като песъчинки до грахови зърна.
Научете повече и за други срещани подобни налепи – https://www.mirtamedicus.com/nalepi-po-garloto-saveti-za-premahvane-i-lechenie/
Често срещани симптоми
Не винаги е лесно да се диагностицират, тъй като някои хора нямат никакви симптоми. Въпреки това, най-честите симптоми могат да включват:
- Лошата уста: Те биха могли да задържат бактерии, които причиняват лош дъх (халитоза).
- Болки в гърлото: Камъните могат да дразнят тъканите на сливиците, водещо до болки в гърлото.
- Трудности при преглъщане: Големите понякога затрудняват преглъщането.
- Бяло или жълтеникаво петно на сливиците: Това е най-очевидният симптом, позволяващ визуално да се идентифицират.
- Кашлица: Дразненето от камъните може да предизвика кашлица.
- Усещане за чуждо тяло в гърлото: Могат да създадат дискомфортно усещане за нещо заседнало в гърлото.
Причини за образуването им
Няколко фактора могат да допринесат за образуването на камъни в сливиците:
- Сухота в устата: Когато устата е суха, слузта в сливиците се сгъстява, улеснявайки задържането на мъртви клетки и бактерии.
- Лоша хигиена на устната кухина: Недостатъчното почистване на зъбите и езика може да доведе до натрупване на бактерии в устата, които по-лесно попадат в сливиците.
- Хронични инфекции на гърлото: Честите възпаления на сливиците могат да увреждат повърхността им, създавайки неравности, където по-лесно засядат мъртви клетки и хранителни остатъци.
- Тонзилит: Възпалението на сливиците (тонзилит) може да допринесе за образуването на камъни.
Лечение
Повечето видове са безвредни и не изискват медицинско лечение. Те често излизат сами по време на гаргара, кашляне или хранене.
Ето някои домашни методи, които могат да помогнат за отстраняването на камъните в сливиците:
- Гаргара със солена вода: Правете гаргара с топла солена вода няколко пъти на ден. Солта помага за разхлабване и изгонване на мъртвите клетки и бактерии.
- Гаргара с водороден пероксид: Разредете 3% водороден пероксид с вода в равно съотношение и правете гаргара внимателно за няколко секунди.
- Леко изстискване: В някои случаи, ако той е близо до повърхността на сливиците, може внимателно да го изстискате с памучен тампон. Важно е да се отбележи, че не трябва да се опитвате да копаете или пробождате сливиците, тъй като това може да причини кървене и инфекция.
- Почистване на езика: Бактериите на езика могат да допринесат за образуването на камъни в сливиците. Редовното почистване на езика със специална скрепер може да помогне за намаляване на бактериалното натоварване в устата.
- Поддържане на добра хигиена на устната кухина: Мийте зъбите си най-малко два пъти на ден и използвайте конци за зъби ежедневно. Това ще помогне за намаляване на количеството бактерии в устата, които могат да попаднат в сливиците.
- Пийте достатъчно вода: Поддържането на добра хидратация помага за разреждане на слузта в сливиците и намалява риска от образуване на камъни.
Посещение на лекар
Ако камъните в сливиците са големи, причиняват силна болка или не се повлияват от домашни лечения, трябва да се консултирате с лекар. Лекарят може да ги премахне ръчно в кабинета си или да препоръча операция за отстраняване на сливиците (тонзилектомия). Тонзилектомията обикновено се препоръчва само в случаи на хронични или тежки инфекции на сливиците.
Камъните в сливиците са често срещано, но безобидно състояние. Повечето от тях могат да бъдат премахнати у дома с помощта на горните методи. Ако обаче изпитвате силна болка, затруднено преглъщане или други тревожни симптоми, не се колебайте да се консултирате с лекар. Поддържането на добра хигиена на устната кухина и редовното почистване на езика могат да помогнат за намаляване риска от образуване на камъни в сливиците.